Tiskové zprávy

Beskydská získala největší zakázku ve své  historii

17.02.2020

Beskydská získala největší zakázku ve své  historii

Nové univerzitní budovy promění střed Ostravy i díky stavařům z Třince 

Střed Ostravy se během dvou let zásadně promění díky výstavbě nového kampusu Ostravské univerzity a úpravám nábřeží Ostravice. Smlouvu za více než miliardu korun podepsalo konsorcium dvou firem – Beskydské stavební z  Třince a ostravského závodu IMOS Brno. Představení projektu proběhlo na místě budoucí stavby. 

Zázemí pro  sport, zdraví a technologie, klastr umění a  design a podzemní garáže budou sloužit nejen univerzitě, ale také veřejnosti. Investice potvrdí univerzitní charakter města, podpoří jeho ekonomický rozvoj a  přispějí k  dalšímu oživení centra.  

 „Jsou před námi dva náročné, ale velmi zajímavé roky, a  my doufáme, že výsledek naší společné práce naplní očekávání nejen autorů projektu, ale zejména očekávání pedagogů a  studentů univerzity. Osobně se  pak těším na  konečnou podobu ztvárnění betonové a  předsazené trubkové fasády Fakulty umění,“ doplňuje Ing. Daniel Pieszka, předseda dozorčí rady Beskydská stavební, a.s. Doplnil, že je to výjimečná situace, kdy se ryze české firmě podařilo uspět v  soutěži na tak významnou a prestižní zakázku.  

Stavba dvou nových univerzitních budov společně s podzemím parkovištěm na 150 aut a úpravou veřejného prostranství na levém nábřeží Ostravice má proběhnout během dvou nejbližších let a bude financována z několika zdrojů. Projekt v hodnotě 1,1 miliardy korun je jednou z největších investic svého druhu ve vysokém školství v Česku. 

Celý projekt je dalším významným milníkem v  historii univerzity i  města. Jedná se  pro  univerzitu o  rozsahem největší investiční projekt jako celek a  významným způsobem zkvalitní zázemí pro  uměleckou činnost, sportovní aktivity i  kinantropologický výzkum. Jeho unikátnost spočívá nejen v  inovativním propojení mezi uměním a  sportem, což je zajímavé zejména pro  univerzitu, ale je hlavně důkazem přínosnosti spolupráce mezi městem a  univerzitou. Stavby budou stát na  území, které bylo dlouhou dobu v  neutěšeném stavu, ačkoli se  nacházelo přímo v  centru Ostravy,“ uvedl rektor Ostravské univerzity Jan Lata. 

Univerzita deklarovala vytvoření 10 nových studijních programů, které budou reagovat na  nové trendy. Tyto programy budou vyučovány v  nových prostorách o  celkové ploše 9 000 m2 a  s  nově nakoupenými přístroji. Jen během prvních let má novou infrastrukturu využívat 1 400 studentů.