Oceněné projekty

Cena MPO „Úspory energie v areálu společnosti TAZO, s.r.o. v Českém Těšíně“

Další prestižní ocenění pro Beskydskou stavební

Prestižní Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu získal Areál TAZO v Českém Těšíně během galavečera Stavba Moravskoslezského kraje za rok 2019.

Proměnu zanedbaného brownfieldu v historickém středu města na středisko obchodu a služeb s odpovídajícím parkovištěm realizovala naše společnost v období od října 2018 do listopadu 2019.

Jsme na toto ocenění náležitě pyšní. Konkurence v soutěži je rok od roku větší. Na území kraje se v poslední době realizují opravdu zajímavé projekty. Je vidět, že investorům, projektantům i zhotovitelům záleží na tom, aby zde vznikaly architektonicky hodnotné stavby,“ uvedl Ing. Jiří Dohnal, MBA, ředitel společnosti Beskydská stavební, a.s. Dodal, že kompletní revitalizace a modernizace bývalých papíren a tiskáren na areál TAZO nebyla jednoduchá, vyžadovala velký technický servis na omezeném místě v přísně chráněné památkové zóně. „Nakonec jsme si se vším poradili v určeném termínu a výsledek je podle mě velmi působivý,“ doplnil Dohnal. Připomněl, že loni společnost získala mimo jiné hlavní cenu za celkovou rekonstrukci památkově chráněné vily v kopřivnickém parku E. Beneše.

Projekt TAZO v Českém Těšíně respektoval zachování nejstarší části tiskáren, kterou nechal postavit roku 1882 knihkupec Heinrich Feitzinger, a také původní materiál. Staré cihly posloužily po očištění na obložky oken a na úpravy interiérů. Obnoveny byly rizality a lizény skryté pod šedým břízolitem, stejně jako okna s klenutým nadpražím.

Navíc je projekt šetrný k životnímu prostředí. Budovy TAZO jsou nyní vytápěny pomocí soustavy energeticky úsporných tepelných čerpadel. V zimě zajištují vytápění, v létě působí jako klimatizační jednotky. Velká plocha parkoviště je navržena s přirozeným vsakem přes vyštěrkovanou plochu s dlaždicemi, parkoviště je osázeno stromy.

Titul Stavba roku Moravskoslezského kraje za rok 2019 v kategorii stavby občanské vybavenosti – novostavby získala také krásná a moderní tělocvična pro ZŠ a MŠ Gustava Przeczka v Třinci. Zakázku vysoutěžila společnost HOCHTIEF CZ a.s., Beskydská stavební zde byla významným dodavatelem stavebních prací.