Referenční projekty

Rekonstrukce a výstavba rohového objektu Domova Slunovrat včetně základního vybavení – Rohový objekt Domova Slunovrat, Ostrava-Přívoz

Na podzim skončila rekonstrukce a dostavba Domova Slunovrat v Ostravě-Přívoze. Projekt zahrnoval také vybavení nových prostor.

Čtyřpodlažní budova znatelně zlepší komfort uživatelů a zaměstnancům usnadní jejich náročnou práci. Kromě pokojů pro klienty nabízí i moderní vyšetřovny, zázemí pro personál a prostor pro rehabilitaci.

Podle Ing. Marcela Konesze, vedoucího ostravského střediska firmy Beskydská stavební, a.s., je to jediný projekt, který třinečtí stavaři museli v době protipandemických opatření zcela zastavit, a to na zhruba dva měsíce. Z důvodu křížení koridoru by totiž mohlo dojít k ohrožení klientů domova. 

Šlo o technicky a logisticky náročnou zakázku, kdy půdorys budovy byl celým staveništěm, navíc s jedinou přístupovou cestou do dvora se sníženou světlou výškou. Pracovali jsme ve značně omezeném prostoru a materiál jsme mohli dopravovat pouze malými vozidly. Dostavba navazuje na sousední více než stoleté budovy, které se musely ve spolupráci se statikem zesílit. Novostavbu jsme založili na velkoformátových pilotách, nosnou konstrukci tvoří železobetonový skelet s obvodovými vyzdívkami. Současně s novostavbou jsme provedli rekonstrukci navazujícího podlaží stávající budovy a přilehlé prádelny,“ doplnil Konesz.

Nová přístavba navazuje na budovu bývalého kláštera v ulici Na Mlýnici, která patří k nejstarším domům v Přívoze. Sociální služby a péče o nemocné jsou zde poskytovány již více než sto let. V domově dnes trvale žije stovka klientů, především seniorů, ale také pacientů s chronickými duševními onemocněními, jako jsou třeba schizofrenie či porucha osobnosti.

Zařízení po rekonstrukci nabízí již pouze jedno- či dvoulůžkové pokoje a získalo navíc čtyři garsoniéry pro mladší klienty s lehčím duševním onemocněním, kteří se zde budou moci připravovat na samostatný život.

Vyzdvihl bych zdařilý interiér budovy a vybavení nábytkem. Projekt klade důraz nejen na funkčnost, ale také na vizuální dojem. Nábytek i obložky dveří jsou barevně perfektně sladěny. Uspořádání se velmi povedlo, vnitřní prostory jsou praktické, budou dobře sloužit uživatelům sociálních služeb i personálu, který o ně pečuje,“ uvedl stavbyvedoucí Daniel Pražma.

Investorem zakázky je Domov Slunovrat, p. o., a jeho zřizovatelem Statutární město Ostrava.

Termín realizace:       09/2018 – 09/2020