22.01.2020
Polsko-český projekt Open Air Museum se zaměřil na atraktivní revitalizaci společného nábřeží hraniční řeky Olzy/Olše a dostal se dokonce na webové stránky prestižního časopisu National Geographic. Zhotovitelem české části projektu byla Beskydská stavební.
Pro objednatele jsme vybudovali muzeum pod širým nebem, naučnou trasu, pěší stezku a jízdní pruh pro cyklisty. Prostor doplnil nový mobiliář a informační panely.
„Revitalizované prostranství je výjimečné nejen citlivým přístupem k přírodě, ale i svým inteligentním městským osvětlením, které bylo požadavkem města Český Těšín tak, aby okolní příroda a lidé zde bydlící nebyli negativně ovlivněni světelným smogem. LED osvětlení má automatickou regulaci intenzity, ta se zvyšuje pro přicházejícího člověka, kterého zaregistruje detektor pohybu. Když se chodec vzdálí, intenzita se zase sníží. Sloupy mají Wi-Fi moduly, takže návštěvníci mohou surfovat i v parku,“ říká ředitel firmy Beskydská stavební Jiří Dohnal.
Celkovou expozici dokreslují muzejní exponáty, např. tzv. „Babylónská věž“ – netradičně pojatý česko-polský slovník a lavička s vypískovaným textem s písně Jaromíra Nohavici.
Zahradnické práce, které byly součástí projektu, zahrnovaly plošné záhonové výsadby, keře, stromy, cibuloviny, okrasné traviny.
„Vznikla zde po obou stranách hranice opravdu designerská odpočinková zóna, která svým moderním pojetím láká všechny věkové kategorie obyvatel, ale i turisty,“ hodnotí Jiří Dohnal.
Autor snímků: Wojciech Wandzel