Referenční projekty

Tělocvična gymnázia J. Božka v Českém Těšíně

Studenti Gymnázia Josefa Božka v  Českém Těšíně se dočkali nové školní tělocvičny. Výjimečná jsou řešení interiéru a vybavení. Realizace proběhla v letech 2018-2019.

Původní tělocvičnu musel kraj jako zřizovatel gymnázia uzavřít a zbourat v roce 2011. Ukázalo se, že měla narušenou statiku a obsahovala silně karcinogenní azbest. Pokračování výuky v těchto nevyhovujících prostorech bylo tedy nepřijatelné. V dubnu 2017 schválili krajští zastupitelé výstavbu nové tělocvičny a následovalo nutné kolečko výběrových a zadávacích řízení.

Sportovní hala musela korespondovat se sousední funkcionalistickou budovou školy, která byla v roce 1986 vyhlášena kulturní památkou. Sídlo českotěšínského gymnázia bylo vybudováno v letech 1932-1935 podle projektu Jaroslava Fragnera, jednoho z průkopníků české moderní architektury a čelního představitele československého funkcionalismu.

V interiéru tělocvičny je poměrně zajímavé propojení oceli a barevných dřevotřískových OSB desek, přiznané jsou i konstrukce střechy z oceli.

Moderní sportoviště slouží dopoledne pro hodiny tělocviku, odpoledne ho využívají členové různých sportovních oddílů. Tělocvikáři, studenti a sportovci ocenili skutečnost, že kraj nechal postavit halu v takové kvalitě. Nová tělocvična má rozměry 40 na 20 metrů. Povrch tvoří podlaha Gerflor nejvyšší kvality. Mohou na ní bezpečně sportovat děti i dospělí, dají se zde provozovat na vrcholové úrovni veškeré halové sporty: florbal, házená, futsal, volejbal, tenis, basketbal, softbal. Doplňkově lze umístit 5 badmintonových kurtů.

Nová tělocvična má také tribunu se 150 místy k sezení, ozvučení s elektronickým ovládáním, elektronické informační tabule a napojené přenosné kamery, které umožní pořádání a záznam turnajů.

Čtyři šatny jsou vybaveny sprchami a sociálním zařízením, dále jsou zde moderní kabinety pro učitele, nechybí ani klubovna a míčovna. Součástí vybavení, které rovněž dodala Beskydská stavební, a.s., jsou sklopné koše na basketbal a elektronické výsledkové tabule.

Poznámka / doplnění:

V roce 2019 byl souběžně s novostavbou tělocvičny vystavěn i spojovací krček, na místě původního, propojující budovu školy s tělocvičnou. Přístup žáků k tělocvičně je tedy možný z budovy školy v čisté obuvi. Z téhož spojujícího krčku je možný i přístup na ochoz.

Tento krček byl předmětem samostatného výběrového řízení s názvem „Novostavba tělocvičny – výstavba spojovacího krčku pro Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, příspěvkovou organizaci“, jehož jsme se zúčastnili a jako vítězný dodavatel také realizovali.